Zrób sobie przerwę od telewizora,
Odejdź na dłużej od monitora
Bo w bibliotece na Ciebie czeka
Książka – prawdziwy przyjaciel człowieka

Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią ogólnoszkolną, w której uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarzy i nauczycieli oraz indywidualnie pracują nad zdobywaniem i poszerzaniem wiedzy. Biblioteka jest ośrodkiem informacji zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i rodziców, w której wykorzystuje się zgromadzone zbiory. Godziny otwarcia umożliwiają dostęp do zbiorów i informacji podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu. W bibliotece istnieje wolny dostęp do półek. Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie Internetowe Centra Informacji Multimedialnej realizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu biblioteka została wyposażona w osiem komputerów i dwa urządzenia wielofunkcyjne. Uczniowie mogą indywidualnie korzystać z Internetu, programów edukacyjnych przed lekcjami i po lekcjach. W zeszłym roku szkolnym biblioteka wzięła udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu wzbogaciła swój księgozbiór o 835 woluminów.

Zadania nauczycieli bibliotekarzy:

• udostępnianie zbiorów z wypożyczalni, czytelni,
  • umożliwienie korzystania ze stanowisk komputerowych,
  • indywidualna pomoc udzielana uczniom w korzystaniu z różnego typu wydawnictw,
  • pomoc przy wyborze odpowiedniej literatury,
  • przeprowadzanie rozmów na temat zainteresowań, potrzeb czytelniczych,
  • promocja czytelnictwa poprzez organizowanie różnego typu imprez bibliotecznych,
  • współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną, Przedszkolem Nr 22 w Żorach.

Planowane uroczystości:

• Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych – październik,
  • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia – listopad;
  • Międzynarodowy Dzień Kota – luty;
  • Tydzień bibliotek Szkolnych – maj;
  • Wielka Liga Czytelnicza.

Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów, naszej pracowni multimedialnej oraz czytelni.

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej

Bibliotekarze: